ChS Equilibrium

Naša prvá pomoc pri nachladení

Echinaceový sirup
echinaceový sirup
Echinaceový sirup veľmi radi nasadzujeme pri vzniku prvotných respiračných ťažkostí, akými je hlavne časté kýchanie.

Dávkovanie: Nalejeme Echinaceový sirup na dno napájačky, aby jeho hladina dosahovala výšku cca 1 cm, zvyšok napájačky doplníme vodou. Treba mať na pamäti, že Echinaceový sirup treba v napájačke meniť aspoň 2x denne. Podávame po dobu aspoň jedného týždňa. Echinaceový sirup nikdy nepodávame potkaníkom dlhšie ako 2 týždne.
Mucoplant sirup
Mucoplant
Mucoplant sirup používame hlavne pri tehulkách kvôli jeho bezpečnosti, alebo ako ďalšiu alternatívu pokiaľ nevieme v lekárni zohnať Echinaceový sirup a taktiež ho nasadzujeme pri vzniku prvotných respiračných ťažkostí, akými je hlavne časté kýchanie.

Dávkovanie: Podobne ako Echinaceový sirup, aj Mucoplant nalejeme na dno napájačky, aby jeho hladina dosahovala výšku cca 1 cm a zvyšok napájačky doplníme vodou. Taktiež je vhodné Mucoplant v napájačke meniť aspoň 2x denne. Podávame po dobu aspoň jedného týždňa. Nie však dlhšie ako 2 týždne.
Mucosolvan junior sirup
Mucosolvan junior
Mucosolvan junior sirup zvykneme používať ako ďalšiu možnosť pri vzniku prvotných respiračných ťažkostí, pokiaľ Echinaceový sirup, prípadne Mucoplant sirup nezabral.

Dávkovanie: Podobne ako sirupy pred ním, aj Mucosolvan junior sirup nalejeme na dno napájačky, aby jeho hladina dosahovala výšku cca 1 cm a zvyšok napájačky doplníme vodou. V napájačke ho potom meníme 2x denne. Mucosolvan junior sirup nepodávame potkaníkom dlhšie ako 1 týždeň.
Hedelix sirup
Hedelix
Hedelix zvykneme používať ako ďalšiu možnosť pri vzniku prvotných respiračných ťažkostí, akými je hlavne časté kýchanie. Používame ho napr. v kombinácii s Echinaceovým sirupom.

Dávkovanie: 1 PL, resp. jedna zarovnaná priložená odmerka na 0,5l vody. Hedelix sirup meníme v napájačke 1x denne, pokiaľ ho podávame v kombinácii s iným sirupom tak 2x denne. Hedelix sirup nepodávame potkaníkom dlhšie ako 1 týždeň.
Vibrocil - kvapky do nošteka
Vibrocil
Po Vibrocile siahame, pokiaľ je podozrenie na hlieny v nošteku. (Jemný výtok z nosa, pukanie v nošteku pri dýchaní a pod.) Pri väčšom zahlienení, kedy je badať čo i len najmenšie problémy pri dýchaní potkaníka treba okamžite vyhľadať veterinára!

Dávkovanie: Na prst si nanesieme jednu kvapku Vibrocilu a opatrne vmasírujeme do nošteka. Podávame 2x denne po dobu 5-7 dní. Pokiaľ sa stav nezlepšuje, prípadne sa čo i len o trošku zhorší, treba navštíviť veterinára!

Naša prvá pomoc pri tráviacich problémoch

Probiotiká Protexin Professional
Protexin Professional
Probiotiká Protexin Professional nasadzujeme ako prvú pomoc pri podozrení na zhoršenie trávenia (mäkšia zapáchajúca stolica, slabšia hnačka).

Dávkovanie: Nakoľko sa jedná o prášok, podávame množstvo tak na "špičku noža" zamiešané do trošky vody alebo do kašovitej stravy. Možno podávať aj dlhodobejšie. Ak sa potiaže nezmiernia, resp. zhoršia a potkan začne javiť známky apatie, je potrebné urýchlene navštíviť veterinára.
Attapectin tablety
Attapectin
Attapectin nasadzujeme ako prvú pomoc pri akútnej alebo dlhšie trvajúcej slabšej hnačke, pokiaľ potkan nejaví známky, žeby ho to nejako obmedzovalo.

Dávkovanie: 1/8 tablety (podľa veľkosti potkana) rozdrvíme a zmiešame s detskou výživou, prípadne inou kašovitou stravou. Podávame 2-3x za deň najdlhšie 2-3 dni. Ak sa potiaže nezmiernia, resp. zhoršia a potkan začne javiť známky apatie, je potrebné urýchlene navštíviť veterinára.

Naša prvá pomoc pri parazitoch

Stronghold 15mg/45mg (6% koncentrácia)
Stronghold
Stronghold používame v prípade objavenia sa rôznych parazitárnych ochorení v chove: všenky, svrab (aj ušný), roztoče, prípadne rôzne iné brebeky, ktoré nemajú v kožúšku našich miláčikov čo robiť.

Dávkovanie: Bohate postačuje nakvapkať 1 kvapku na holú kožu medzi lopatky potkana. Obvykle sa odporúča kúpiť stronghold pre mačiatka a šteniatka (ružový), ale pokiaľ máte potkaníkov viac, môžete kúpiť aj stronghold pre mačky vážiace 2,6 kg-7,5 kg (modrý), ktorý má rovnakú koncentráciu, avšak sa jedná o väčšiu tubičku a stojí zvyčajne len o pár centov, max. 1 euro viac.

Naša prvá pomoc pri pooperačných "stavoch"

Haloperidol
Haloperidol
Haloperidol používame ako "oblbovák" pri nekľudných pacientoch, aby si prvé dôležité dni nevyťahali všetky stehy. Niekedy zaberie, niekedy nie.

Dávkovanie: Obvykle sme sa stretli s dávkovaním 1 kvapka 1-2x denne po dobu zvyčajne prvých 2 dní.

Naša prvá pomoc pri potrebe dezinfekcie rán

Peroxid vodíka 3%
peroxid
Peroxid používame na drobné tržné ranky, prípadne na dezinfekciu drobných abscesov, kedy dokonale všetok bordel z rany a baktérie "vyšumí" preč.

Dávkovanie: Natiahneme do striekačky a prepláchneme s ním ranu.
Betadine
Betadine
Betadine používame na drobné tržné ranky ale aj na rozsiahlejšie poranenia, prípadne na dezinfekciu väčších abscesov, prípadne dezinfekciu pooperačných rán, keď si šikovný potkan vytrhá buď všetky, alebo väčšinu stehov.

Dávkovanie: V prípade drobnejších rán používame betadine neriedený a ranu ním len pretrieme. V prípade rozsiahlejšieho problému ho zriedime s vodou na farbu čierneho čaju, natiahneme do striekačky a ranu preplachujeme 1-2x denne.
Betadine masť
Betadine masť
Betadine masť používame hlavne na drobnejšie tržné ranky, pretože vďaka svojej konzistencii lepšie drží na rane a chráni ju pred zapálením.

Dávkovanie: Malinkým množstvom potrieme ranu 1-2x denne.

Vitamíny a doplnky stravy

Nutrimix
Nutrimix
Slúži ako doplnkové krmivo pre drobné hlodavce, ktoré obsahuje vitamíny, minerálne látky a probiotikum. Používame aj pri menších zažívacích problémoch kvôli obsahu probiotika, ale obvykle len ako doplnok stravy, kedy ho občasne zamiešame buď do varenej alebo aj suchej stravy.

Dávkovanie: Udáva sa na jedného potkana 1g prípravku na deň, pričom zarovnaná odmerka dodávaná s balením obsahuje cca. 0,6g prípravku.
Immunovet
Immunovet
Immunovet slúži na posílenie imunity, zlepšuje metabolizmus a kvalitu srsti, u mladých zvierat zabezpečuje zdravší vývoj. Podávame na zvýšenie imunity či už pri zdravých zvieratkách alebo aj u rekonvalescentov.

Dávkovanie: Udáva sa na jedného potkana 1g prípravku na deň.
Supervit S
Supervits
Multivitamínový doplnok stravy. Podávame hlavne v prípade nachadnutia.

Dávkovanie: Dávkovanie je tu trošku zložitejšie, pretože výrobca neudáva priame dávkovanie pre drobného hlodavca. Pri prerátaní to ale vychádza na približnú dávku cca. 0,2g prípravku na jedného potkana. Dáme si príklad pre náš chov: Podávame cca. 1g prípravku zmiešame s 0,25dcl vody do napájačky a podávame. Keď si vezmeme, v klietke máme 8 báb, ktoré sú reálne schopné vypiť celú napájačku za deň, čiže to vychádza 1g/8=0,125g prípravku na jedného potkana. Chalanov máme 3, napájačku vypijú za 2 dni, čiže to vychádza 1g/(2x3)=0,166g prípravku na jedného potkana na deň.
Glukopur
Glukopur
Glukopur pridávame do napájačky na dodanie energie pri napr. ťažších pôrodoch, u pacientov v rekonvalescencii, po operácii.

Dávkovanie: Podľa prípadu 1 až 2 kávové lyžičky na 250 ml.
Royal Canin Convalescence Support
RC Convalescence Support
Rekonvalescenčná kaša Royal Canin predstavuje kompletné dietetické krmivo a používame ju hlavne na dokrmovanie už starších potkaníkov, alebo v prípadoch, kedy potkaník nie je schopný prijímať tuhú stravu, resp. na dokrmovanie, pokiaľ je potkaník v prijímaní tuhej stravy nejako obmedzený (tvrdšie kúsky už nezvláda papať a podobne).

Spôsob prípravy: Kaša sa riedi s teplou vodou na požadovanú konzistenciu.
Vétoquinol Calopet pasta
Vétoquinol Calopet
Calopet pastu používame na podporenie chuti do jedla pri starších potkaníkoch, pri pacientoch v rekonvalescencii, pri pooperačných stavoch. Niekedy ju používame aj ako pomocníka pri orálnom podávaní ATB.

Dávkovanie: Množstvo o veľkosti hrášku 1x denne.
Back to top