ChS Equilibrium

Prvotnou prioritou našej chovateľskej stanice je zdravie a dlhovekosť potkaníkov. Preto naša ChS v žiadnom prípade nezatajuje zdravotný stav ani žiadne vyskytnuté skutočnosti v jednotlivých líniách. Do chovu sa snažíme vyberať potkany, ktoré pochádzajú z overených línií a prísne sa snažíme náš chov monitorovať. Samozrejme sa budeme snažiť zdravotnú stránku línií patrične vyvážiť aj povahou a vzhľadom jednotlivých mláďatiek. Ide nám predovšetkým o KVALITU a nie o KVANTITU potkaníkov!

Pokiaľ sa aj napriek všetkému v chove prejaví zväčšený výskyt nádorových onemocnení, srdcových vád, slabších imunít, alebo ak sa preukáže úmrtie jedincov vo veľmi mladom veku, líniu nebudem prečisťovať, alebo riešiť kontrolné vrhy, ale línia sa automaticky z ďalšieho chovu vyradí. To isté platí, pokiaľ sa v chove preukáže na viacerých zvieratách, že majú zlú povahu.

 

Priss_FreyaChS Equilibrium sa plánuje venovať hlavne odchovu mláďatiek v RUSKEJ DOVE LÍNII, nakoľko sa jedná o moju primárnu a srdcovú líniu a strašne veľa pre mňa znamená.

Pomyselným zakladateľom tejto línie u nás bol mazlík Priscilla Moon Starr, ktorá bola pre mňa jediným a jedinečným potkaníkom a ja som sa zamilovala tak ako do jej úžasnej povahy a dušičky, tak aj do jej sfarbenia. Chov ruskej dove línie je na počesť tejto pre mňa veľmi významnej potkaničky.

Oficiálny chov ruskej dove línie začala u nás Freya Nezumi v roku 2013, na ktorej sa nám však žiaľ odchovať žiaden vrh nepodarilo, pretože sme nevedeli zohnať pre ňu vhodného samca a preto, že sa nám nezdala Freyuškina povaha ako miminka (plachá, nekontaktná, miestami mala sklony k hrýzeniu). A tak sme boli nútení sa popozerať po vhodnejších miminkách na chov.

V tomto období som sa spoznala s ChS Lavan, s ktorou sme si nesmierne sadli už od prvého okamihu ako po chovateľskej, tak aj po ľudskej stránke, a ktorá má okrem iného tiež slabosť pre túto farbičku a tak som ju požiadala o pomoc a spolupráca sa mohla začať. Neskôr sme taktiež začali spolupracovať na ruskej dove línii aj s ChS Black Spoon.

Sfarbenia v ruskej dove línii: ruská dove, ruská dove aguti, mink, cinnamon, čierna, aguti, ruská modrá, ruská modrá aguti, russian pearl, russian pearl aguti, pearl, dark pearl... Sem-tam sa môže stať, že nám vybehnú aj iné sfarbenia, napr. siamese, american blue, čo je pre chovateľský zámer našej ChS však nežiadúce a preto sa to budeme snažiť z našich línií prečistiť.

Plánované variety: štandard, dumbo, rex, dumbo rex, velveteen, dumbo velveteen... Našim cieľom je odchovávať aj dlhosrsté miminká v tejto línii a vyhnúť sa fuzz génu v tejto línii.

Ruskú dove líniu si potom ešte pomyslene rozdeľujem do dvoch podlínií:

 • Ruská dove línia so znakom husky

  Nakoľko sa potkaníky bez husky génu zháňajú dosť komplikovane, rozhodli sme sa oficiálne zaradiť do chovateľského zámeru aj tento znak, nakoľko sa u nás bude relatívne dosť vyskytovať.

 • Ruská dove línia v znaku blazed
  VenibbethZakladateľom tejto našej línie je Venibbeth of Lavan (na fotografii), ktorá nám 20.5.2015 porodila vrh C s VP.

  Za to, že sa Venuška mohla narodiť a skončiť u nás nesmierne ďakujem ChS Lavan, s ktorou budeme na tejto línii spolupracovať, pričom za cieľ si dávame čo najštandardnejší blazed znak.

  Túto líniu plánujeme odchovávať vo varietách: štandard, dumbo, rex, dumbo rex, velveteen, dumbo velveteen a časom do tejto línie zaniesť lh gén...

  Plánované znaky: blazed, spotted, berkshire, am. berkshire, banded, varieberk, variegated,...

  Dlhodobým cieľom v blazed línii je hlavne jej prečistenie od husky génu. :)

Back to top